Keď sme pred približne 18 rokmi plánovali cestu na NZ, boli sme zelenáčmi v lúštení istých textov pre dobrodruhov na cestách v ďalekých pustatinách a na iných kontinentoch. Aj keď priznávam, že podobná neznalosť ma pri spätnom hodnotení v spojitosti s mojim mužom prekvapila. On bol vlastne už i v oných časoch dosť zbehlý, čo sa cestovania týka. Okrem Afriky prechodil mnohé kúty Zeme, ale asi nikdy nie tak cielene, ako sme sa o to snažili spoločne u protinožcov.
Poučení z chýb minulých sa teraz snažíme o lepšiu organizáciu, správnejšu interpretáciu a vychytanie čo najviac múch (iba raz capil, sedem ich zabil), i keď si osobne po vzhliadnutí jedného dokumentu v TV z cesty kolo USA myslím, že sme zasa raz dosť pozadu s plánovaním.
I preto som sa rozhodla spísať jednotlivé etapy sem (ľahšie sa tu nanovo upravujú či dopĺňajú než na papieri, kde je dosť ohraničený priestor a človek sa od istého momentu nevyzná vo vlastných škrtancoch), aby som ku nim mala prístup z ktoréhokoľvek miesta zemegule a nemusela vláčiť ťažké materiály so sebou, bo tie knihy, čo muž kúpil, naozaj váhou pripomínajú tehly. Tehly, ktoré popisujú desaťtisíce kilometrov nekonečnou krajinou a na nich spústu nádherných, prírodných skvostov.
Po prečítaní prvých kapitol som sa demonštratívne postavila pred hlavu rodiny a podávala mu knihy nazad.
- Buď si mi dal nesprávnu literatúru alebo si sa pomýlil v počte týždňov, ktoré tam strávime. Na tých 150.000 čarovných kilometrov potrebujeme minimálne polroka!
Nakoniec som ho aspoň odhovorila od návštevy Yellowstonského parku. Od istej doby mám pred ním rešpekt, odkedy viem, aká ničivá sila sa skrýva pod jeho povrchom. Iba by sme sa zbytočne uštvali, keby sme chceli čo i len symbolicky prekročiť jeho hranice.
Začiatok cesty
Seattle
prílet 16:55, ďalšie dva dni na spoznávanie mesta, potom okruh národnými parkami
1.deň
Seattle → Keekwulee Falls
Úvodné míle záležia od polohy zvoleného hotela, ale s +/- hodinou cesty musíme rátať (52,7 míľ)
- Keekwulee Falls (s.475) via Denny Creek Trail ist ein 6.1 Kilometer langer, stark besuchter Hin- und Rückweg in der Nähe von Snoqualmie Pass, Washington. Er führt entlang eines Flusses, durch schönen Wald und es gibt einen Wasserfall und oftmals Wildtiere zu sehen. Aufgrund der Steigung und Distanz ist die Strecke für alle Leistungsniveaus geeignet.
LEAVENWORTH (s.474)
- just like Bavaria - vzdialenosť od vodopádov 91,2 míľ, cca. 2hod
Mestečko, ktorého obyvatelia ho pred spustnutím zachránili premenou na kópiu alpskej dedinky.
LEAVENWORTH → GRAND COULEE DAM (s.471)
113 míľ, cca. 2hod
Ak vyrazíme načas zo Seattlu (8:00) a na vodopádoch plus v dedinke nestrávime dokopy viac ako 3 hodiny, tak by sme ku jednej z najväčších priehrad sveta mohli doraziť medzi 16 a 17:00.
Ponúkaná Lasershow začína o 21:30 a organizované túry s témou priehrady (vraj zadarmo) trvajú 50 minút. Takže by sme mali všetko v pohode stíhať.
2.deň
Grand Coulee Dam → Valemount
473 míľ, cca. 8,5hod
Jasper National Park
Nájsť vhodné ubytovanie, ktoré zároveň nezruinuje už i tak ťažko skúšanú peňaženku, nie je v tejto oblasti vôbec ľahké. Ako som už vyššie spomínala, nocľah sa odporúča rezervovať aspoň rok dopredu, ak nechcete mať za spolunocľažníkov pumy či grizly medvede. Nám učarovala jedna ponuka vo Valemounte. Pri letmom pohľade na mapu žiaden problém, pri zadaní cieľov, ktoré stade plánujeme navštíviť, žiadne vzdialenosti "čo by kameňom dohodil". Našťastie sme takmer všetko rezervovali tak, že krátko pred môžeme stornovať bez poplatkov.
3.deň
Valemount → Jasper 123 km, 1hod 23min
schräg gegenüber vom Bahnhof das National Park Info Centre
Maligne Canyon (s.232)
Der Maligne Canyon ist nur ca. 11 km von Jasper entfernt und kann mit dem Auto in ca. 15 Minuten erreicht werden. Man folgt von Jasper aus dem Highway 16 Richtung Edmonton, um dann kurz danach auf die Maligne Road abzubiegen. Der Canyon ist gut ausgeschildert und so leicht zu finden.
Maligne Canyon Trail zur Fifth Bridge
- Art: Rundwanderung
-
Länge: ca. 5 km
- Schwierigkeit: leicht
- Dauer: 1-2 Stunden
ďalej ku Maligne Lake - 37,5km, 36 min
4.deň
Miette Hot Springs (s.233) - termálne jazierka, ale podľa popisu návštevníkov z netu nič extra - teda okrem nádhernej prírody cestou tam
Patricia & Pyramid Lake - nad Jasperom
5.deň
Valemount → Canmore (Banff National Park)
430 km, 5hod - po jazero Lake Louise je to 352 km a čosi vyše 4 hod
Icefields Parkway
(239-244)
- Panoramastraße - die schönste Gebirgsstrecke Kanadas
jednotlivé etapy:
- Valemount → Athabasca Falls 152km, 1hod 44min
- 6km za Jasperom vedie na západ #93A, ktorá končí pri vodopádoch: vedie tade aj 14km dlhá a na serpentíny bohatá Mount Edith Cavell Road → pri International Hostel východiskový bod ku Cavell Glacier (Kurzwanderung).
Path of the Glacier Trail ist ein 3.7 Kilometer langer, moderat besuchter Rundweg in der Nähe von Improvement District No. 12 , Alberta, Kanada. Er führt vorbei an herrlichen Aussichtspunkten und es gibt oftmals Wildtiere zu sehen. Aufgrund der Steigung und Distanz ist die Strecke für alle Leistungsniveaus geeignet. Es gibt verschiedene Aktivitätsmöglichkeiten. Die Route ist das ganze Jahr über zugänglich.
Athabasca Falls ist ein 0.5 Meilen langer, stark besuchter Hin- und Rückweg in der Nähe von Jasper, Alberta, Kanada. Er führt entlang eines Flusses, durch schönen Wald und es gibt einen Wasserfall. Aufgrund der Steigung und Distanz ist die Strecke für alle Leistungsniveaus geeignet. Pflichtprogramm am Parkway!
Goats & Glaciers Lookout - 37km za Jasperom - Abbruchkante oberhalb des Athabasca River - Schneeziegen
Sunwapta Falls - 54 km za Jasperom
Columbia Icefield Skywalk (239) -103km z.J.
Sunwapta Pass - 108 km z.J. - die Auf-bzw. Abfahrt hier bildet einen der attraktivsten Abschnitte des Icefields Parkway
Panther Falls - 117km z.J. (Bridal Veil Falls Viewpoint) - potrebná dobrá obuv - strmo a šmykľavo
153 km z.J. - The Crossing Resort - JEDINÁ PUMPA až ku Lake Louise - a Howse Valley Viewpoint
Bow Summit - 190 km z.J. - ku Peyto Lake Viewpoint (1,5km retour) ein MUSS
Bow Lake
ďalej už pokračovať do hotela
6.deň
Banff National Park
- Canmore → Bow Lake 116km, 1hod 17min (s.243)
- Canmore → Lake Moraine (odbočka od Lake Louise, s.248) 93,8km 1hod 10min
- Canmore → Lake Louise 80km, 50min
- výlet na kanoe
- Johnston Canyon - Lower Falls (s.249)
okolie Lake Louise je obľúbený grizzly revír - mnohé trasy sú povolené navštíviť iba vo štvoriciach (niekedy dokonca 6) bližšie info tu
7.deň
Canmore → Calgary
103km, 1hod 8min
Canmore → Banff 24,4km - 21min
8.deň
Calgary Kanada → Glacier National Park (482) USA, West Glacier
455 km, 4Std 43 Min
9.deň
Hotel → Lake McDonald 15,9míľ - 23min (s.485)
Avalanche Gorge - Avalanche Lake - Trail of the Cedars
10.deň
11.deň
West Glacier → Mount Rainier NP, Ashford
603 míľ, 10hod 10min
12.deň
Mount Rainier NP - Paradise Valley (s.499)
- Ricksecker Point, Christine Falls, Narada Falls
- Nisqually Vista Trail
- Mazama Ridge über den Lakes Trail
13.deň
Mount Rainier NP. Ashford -> Forks
Hoh Rain Forrest (Olympic NP)
211 míľ, 4hod 11 Min
14.deň
Hall of Mosses Trail → Ancient Groves → Lake Crescent
83,3 Meilen, 2Std
15.deň
Marymere Falls
Moments in Time Nature Trail
→ Seattle
104 Meilen, 3Std
16.deň
zálohový - pre každý prípad - na nepredvídateľné udalosti
17.deň
vlak Seattle - Vancouver (4,5 až 5 hod)
18./19.deň
Vancouver
20.deň
let do Toronta
zvyšok pobytu - 5 dní
Toronto a Niagárske vodopády